Poradniki

Jaką wybrać owijarkę do palet?

NASI KLIENCI

Jaką wybrać owijarkę do palet?

Owijanie i zabezpieczanie ładunków transportowanych na paletach za pomocą folii stretch to najpopularniejszy i ekonomiczny sposób na ich dokładne zabezpieczenie przed uszkodzeniami i warunkami zewnętrznymi. Dobra owijarka do palet pozwala na zredukowanie zużycia folii w porównaniu do owijania ręcznego. Każdy, kto pakuje ręcznie kilkanaście palet dziennie powinien zastanowić się nad  zakupem maszyny do owijania pionowego produktów na palecie. Ze względu na coraz wyższe koszty folii oraz pracowników, automatyzacja tych czynności w procesie pakowania jest jak najbardziej pożądana.

Oprócz redukcji kosztów wynikającej z obniżenia do minimum zbędnej pracy ludzkiej, używając owijarki dodatkowo odniesiemy korzyści obniżając znacznie koszty foli, jednocześnie znacznie solidniej zabezpieczymy ładunek na czas wysyłki. Dzięki zastosowaniu owijarki do palet z specjalną głowicą „prestretch” do rozciągu folii możemy znacznie obniżyć koszty zapakowania towarów na palecie. Maszyna w specjalnie przystosowanej głowicy, rozciąga folię nawet do 400%. Dzięki temu możemy zużyć znacznie mniej folii w stosunku do pakowania ręcznego oraz stabilniej zapakować paletę. Owijarka palet to najlepsze rozwiązanie dla wymagających klientów, którzy szukają w procesie pakowania produktów sprawdzonego i ekonomicznego rozwiązania jednocześnie zapewniającego częściową lub nawet całkowitą automatyzację procesu pakowania na paletach. Przy pakowaniu kilkunastu palet dziennie wymagana jest odpowiednia liczba pracowników do owijania folią ładunków. W przypadku owijarki potrzebujemy jednego operatora.

Wykorzystując takie rozwiązanie możemy zafoliować nawet 30 palet na godzinę przy zastosowaniu podstawowych owijarek lub nawet 120 palet/h przy w pełni automatycznych systemach do foliowania palet. Pakując ręcznie nie osiągniemy powtarzalności w owijaniu palet, a dodatkowo przy ciężkich ładunkach trudno jest stabilnie zabezpieczyć towar. Pakowanie za pomocą owijarki do palet daje nam gwarancję powtarzalności i jakości pakowanych palet, co wpływa znacznie na bezpieczeństwo podczas transportu. Maszyny do owijania produktów na palecie są już nieodłącznym elementem w procesie pakowania większości polskich przedsiębiorstw.

Inwestycja w zakup owijarki do palet powinna być poprzedzona analizą wymagań, jakie przed nią stawiamy. Podstawowe różnice pomiędzy różnymi modelami urządzeń to zastosowane głowice do naciągu folii i ten parametr ma największy wpływ na końcową cenę urządzeń a także na oszczędności jakie można osiągnąć przy eksploatacji. Inne różnice to wielkość i nośność stołu obrotowego. Ten element dobieramy w zależności od wielkości i ciężaru obsługiwanych palet. Istnieje też możliwość wykonania urządzeń z talerzami o większych średnicach do owijania nietypowych produktów.Standardowe urządzenia mogą owijać palety do wysokości 2400 mm, ale można zamówić też urządzenia do palet o wysokości 3000 mm. Dla towarów lekkich i niestabilnych można zastosować urządzenia z górnym dociskiem.

GŁOWICE – opis modeli

Wybór odpowiedniej głowicy do rozciągu folii to podstawa. Poniżej opisy różnych typów.

  • Ręczny hamulec folii – Operator za pomocą śruby w uchwycie ustawia siłę naprężenia z jaką folia będzie owijała paletę. Ten rodzaj głowicy stosuje się w sytuacjach, gdzie nie wymaga się wysokiej jakości pakowania i nie daje znaczących oszczędności folii. Brak możliwości wstępnego rozciągu folii.

 

  • Elektromagnetyczny hamulec folii – wychodząca z głowicy prowadzona jest przez specjalną rolkę hamującą, sterowaną elektromagnesem. Końcowe napięcie foli sterowane i regulowane jest z panelu sterującego. W tej wersji również brak możliwości ustawienia wstępnego rozciągu folii, który daje duże oszczędności.

 

  • Jednosilnikowa głowica z wstępnym rozciągiem folii (prestretch) – rozciąg realizowany jest poprzez przejście folii przez dwa główne wałki sprzężone mechanicznie. Jeden wałek napędzany jest silnikiem elektrycznym.  Naciąg końcowy jest regulowany z panelu sterowania w zakresie 70%-400% i pozwala zmniejszyć zużycie folii o 20%-40%.

 

  • Dwusilnikowa głowica z wstępnym rozciągiem folii (prestretch) – Wykorzystanie dwóch silników do wstępnego rozciągu folii pozwala uzyskać optymalne rezultaty. Folia przechodzi pomiędzy dwoma wałkami z niezależnym regulowanym napędem elektrycznym i prędkością obrotową. Wstępny rozciąg jest regulowany w zakresie 50% – 500% z panelu sterowania i zależny jest od wykorzystywanej folii. Naciąg końcowy jest regulowany z panelu sterowania w zakresie 70%-400% i pozwala zmniejszyć zużycie folii o 20%-50%.

 

Stoły obrotowe

  • Stoły obrotowe wykonuje się jako gładkie lub z wcięciem „E” do obsługi przez wózki paletowe.

 

  • Stoły gładkie (pełne) – Przy stołach gładkich, napęd talerza przenoszony jest za pomocą łańcucha. Urządzenia z takimi twarzami mogą być montowane w fundamencie, gdzie stół jest na równi z posadzką. Ułatwia to obsługę urządzenia ręcznymi wózkami paletowymi. Przy posadowieniu urządzenia na posadzce można  zastosować stalowe rampy najazdowe.

 

  • Stoły z wcięciem „E” dla ręcznego wózka paletowego – Napęd odbywa się za pomocą rolek teflonowych dociskany sprężynami do obwodu talerza. Wymaga to dbałości o czystość otoczenia owijarki. Stoły te umożliwiają wygodną obsługę ręcznymi wózkami paletowymi bez konieczności instalowania rampy najazdowej.

 

  • Stoły z transporterem napędzanym (rolkowym lub łańcuchowym) – tego typu rozwiązania stosujemy przy wydajnych maszynach do pracy w liniach przemysłowych. Owijarki z tej serii pozwalają na pracę z wydajnością powyżej 30 palet/h zapewniając wydajność nawet do 120 palet (owijarki pierścieniowe.

 

  • Dla lokalizacji gdzie nie ma możliwości zastosowania stołu obrotowego posiadamy dodatkowe możliwości owijania palet.

 

  • Owijarka ramieniowa – paleta umieszczona w polu roboczym ramienia bezpośrednio na posadzce lub dowolnym przenośniku. Ramię podobnie wiruje wokół ładunku owijając paletę podobnie jak w przypadku owijarki z talerzem. System czujników pozwala na bezpieczną pracą.

 

  • Roboty owijające – to seria małych. Mobilnych urządzeń z funkcją programowania które umożliwiają owijanie palet w dowolnej lokalizacji. Po zaprogramowaniu parametrów robot owijający porusza się w koło palety owijając produkt podobnie do standardowej owijarki.

 

NOWOŚĆ! Tylko w ofercie novumpack ekonomiczne wózki tzw „paleciaki” z dodatkowym masztem do owijania palet. Jest to Innowacyjne połączenie znanego paleciaka magazynowego z owijarką ramieniową. Ekonomiczne rozwiązanie pozwalające owijać palety w dowolnym miejscu ma hali produkcyjnej czy magazynie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *